| RC0805FR-0724K3L | |
|---|---|
| Part Number | RC0805FR-0724K3L |
| Manufacturer | Yageo |
| Description | Resistor SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Quantity Available | 8499000 pieces |
| Datasheets | RC0805FR-0724K3L.pdf |
| RC0805FR-0724K3L Price | Request Price & Lead Time Online or Email us: sales@resistor-smd.com |
| Technical Information of RC0805FR-0724K3L | |||
|---|---|---|---|
| Manufacturer Part Number | RC0805FR-0724K3L | Manufacturer | Yageo |
| Description | Resistor SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805 | Series | RC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Packing Qty (SPQ) | 5000 |
| Production Life Status | Active | Resistance | 24.3 kOhms |
| Tolerance | ±1% | Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Composition | Thick Film | Features | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | Supplier Device Package | 805 |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |